Jestem zobowiązany płacić alimenty na syna. Zgodnie z wyrokiem pieniądze mam wpłacać „do rąk matki”. Za kilka miesięcy syn skończy 18 lat. Komu mam wtedy płacić alimenty? Synowi czy tak jak sąd nakazał w wyroku matce?

Powodem w sprawie o alimenty dla dziecka jest samo dziecko. W jego imieniu zwykle działa jeden z rodziców. Zasądzając alimenty dla dziecka sądy ze względów praktycznych wskazują osobę uprawnią do odbioru alimentów. Jednak gdy dziecko kończy osiemnasty rok życia i uzyskuje pełnoletność to alimenty należy płacić wyłącznie do jego rąk, pomimo tego, że wyroku zawarto nakaz płacenia do rąk jednego z rodziców. Osoba obciążona obowiązkiem alimentacyjnym nie musi występować do sądu o stwierdzenie czy ma płacić alimenty dziecku. Takie stanowisko wyraził również Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 16 kwietnia 1977 roku sygn. III CZP 14/77.

Po uzyskaniu przez Pana syna pełnoletności powinien Pan płacić alimenty synowi. Najlepiej jeżeli ustali Pan z synem w jaki sposób ma Pan to robić gdyż być może syn będzie chciał by alimenty płacił Pan tak jak dotychczas jego matce.

Stan prawny: 21 lutego 2015 roku