„Po 31 latach małżeństwa zdecydowałam się odejść od męża. Znęcał się nade mną i dziećmi psychicznie i fizycznie. W tej chwili dzieci są już dorosłe. Wyprowadziłam się od męża i zatrzymałam się u córki. Razem z mężem mamy mieszkanie własnościowe. Czy jeżeli wymelduję się z mieszkania wspólnego z mężem i zamelduję u córki to stracę prawo własności mieszkania? Czy mój mąż może mnie sam wymeldować? W mieszkaniu wraz z mężem został mój 21 letni syn. Jak złożyć pozew o rozwód aby sprawa odbyła się najszybciej i bez wyciągania tzw „brudów”? Mój mąż nie pójdzie na żadne porozumienie, wręcz specjalnie będzie utrudniał rozwód. Jak przeprowadzić podział majątku? Czy mogę żądać połowy wartości mieszkania jeżeli został tam mój pełnoletni syn? Jeżeli wezmę winę za rozpad małżeństwa na siebie aby uniknąć oszczerstw ze strony męża to czy mogę ubiegać się w sądzie o umorzenie kosztów sprawy rozwodowej? Proszę o podanie ewentualnych kosztów całego rozwodu. Ja mam niewielką emeryturę 850,49 zł netto i boję się, że nie będzie mnie stać na opłacenie rozwodu.”

Szybkie przeprowadzenie rozwodu wymaga współdziałania małżonków. Jeżeli jeden z małżonków sprzeciwia się udzieleniu rozwodu albo będzie chciało udowodnić winę drugiego małżonka sprawa rozwodowa może toczyć się długo.

Podział majątku może nastąpić dopiero po rozwodzie, chyba że małżonkowie ustalili sposób podziału – wówczas podziału dokona sąd w sprawie rozwodowej. Meldunek nie ma znaczenia dla podziału majątku. Pani mąż może złożyć wniosek o wszczęcia postępowania administracyjnego celem wymeldowania Pani ze wspólnego mieszkania. Składając pozew o rozwód należy opłacić wpis sądowy w kwocie 600 zł. Pozostałe koszty sądowe oraz rozstrzygnięcie, kto ostatecznie będzie musiał zapłacić wpis sądowy, zależą od kto przegrał sprawę, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, czy w sprawie występowali pełnomocnicy (adwokat lub radca prawny), czy od wyroku sądu I instancji była wniosiona apelacja. Każdy kogo nie jest stać na opłacenie kosztów sądowych może starać się o zwolnienie od obowiązku ich ponoszenia. Zwolnienie nie obejmuje obowiązku zwrotu kosztów strony wygrywającej proces np. wynagrodzenia jego pełnomocnika.

odpowiedź wg stanu prawnego na dzień 26 lutego 2009 roku