„Sąd zasądził ode mnie alimenty na rzecz córki. Płaciłem alimenty mojej byłej żonie. Rok temu była żona założyła dla córki (niepełnoletniej) konto w banku i tam kazała wpłacać alimenty. Tak robiłem, jednak okazało się, że żona złożyła wniosek egzekucyjny do komornika twierdząc, że alimentów nie płacę. Przyniosłem do komornika dowody wpłaty na konto córki, ale tam powiedzieli, że to nie ma znaczenia, gdyż nie płaciłem żonie. Czy to prawda? Co mam teraz zrobić?”

Zgodnie z wyrokiem ma Pan płacić alimenty do rąk byłej żony. Zapłata do rąk innej osoby nie jest uznawana za wykonanie wyroku. Innymi słowy może Pan przekazywać pieniądze córce w dowolnej wysokości, ale alimenty musi Pan płacić byłej żonie. Żeby było inaczej musiałby Pan wykazać, że to była żona wskazała Panu numer rachunku, na który Pan przez ostatni rok wpłacał alimenty. Jeżeli polecenie ze strony żony miało ustną formę, będzie Panu bardzo trudno to zrobić. Jednym ze sposobów może być wykazanie, że była żona podejmowała sama pieniądze z konta córki.

Może Pan wystąpić przeciwko byłej żonie z powództwem przeciwegzekucyjnym domagając się ograniczenia egzekucji. Od tej chwili natomiast proszę przekazywać pieniądze bezpośrednio byłej żonie.